Тук няма да намерите прогноза дали идва криза, колко ще е тежка и дълга. А по-скоро практични съвети как да се подготвите да преминавате през кризи – житейски и икономически с лекота. Вярвам, че животът е едно колело – понякога си горе, понякога долу и има начин дори, когато си долу, животът да е приятен.
Предлагам да започнем с въпрос – знаете ли колко получавате и колко харчите за месец например? Не повдигайте вежди, не е толкова очевидно. И ако когато става дума за приходи, особено ако сте на заплата, има лесен отговор, то втората част на въпроса е малко по-сложна. Моя приятелка ми каза, “Разбира се, че зная колко харча. Като свършат парите в картата, значи вече няма!”. Дълго време живеех по същия начин и бях безкрайно учудена, когато започнах да си записвам разходите. Сигурно се досещате защо – излязоха по-високи, от това, което си мислех! Същото сподели и мой колега, икономист и анализатор, който от скоро беше започнал да съставя месечен семеен бюджет и да отчита приходите и харчовете по него. Няма нищо страшно в тази дума бюджет и това не само икономистите го могат! Силно препоръчвам това да е първата стъпка да създадете финансова стабилност, а защо не и един ден – финансова свобода. Ето как да започнете – отворете ексел и направете две графи – приход и разход и прецизирайте различните пера по тях. Приходите биха могли да бъдат от заплата, от наеми, ако отдавате имот под наем или други. Добре е да прецизираме и разходите си. Ето пример с нашия семеен бюджет, където перата в разходната част са следните: храна; козметика и консумативи; ютилити сметки, застраховки и данъци за дома; разходи за кола – гориво, винетки, застраховки; дрехи и обувки; разходи за децата – месечни джобни, занимания като спорт и изкуства, разходи за нас със съпруга ми като спорт, козметични процедури и фризьор; забавления – ресторанти, концерти и театри; пътешествия; спестявания и инвестиции. Освен екселска таблица, която повечето от нас познават, бихте могли да използвате и някое от многото мобилни приложения, които се предлагат за управление на личните финанси като Toshl Finance например. Който и избор да направите, в началото ще е некомфортно, най-вече защото цифрите е възможно да не излизат. Когато започнах да записвам всеки разход, установих, че подценявам разходите за храна и надценявам спестяванията ни. Замислих се как бих могла да оптимизирам и започнах да поръчвам продукти 3 пъти седмично, като планирам предварително семейното меню, вместо да пазарувам безразборно и това даде резултат. Семейният или личният бюджет е чудесен инструмент, за да започнете да организирате и управлявате личните си финанси. Действа дисциплиниращо – никак не обичам да виждам как разходната част набъбва, да не говорим за вината, когато видя черно на бяло колко струва поредният красив чифт обувки, който спонтанно съм си закупила. Помага ми да харча разумно, както и да направя съвсем рационална преценка дали мога да си позволя нещо. Опитайте и вие и съм сигурна, че положителният резултат няма да закъснее.
I was pretty pleased to uncover this great site. I want to to thank you for your time just for this wonderful read!! I definitely liked every little bit of it and i also have you book marked to look at new information in your blog.