Много се говори в последно време за галопиращата инфлация, несигурната среда, в която живеем и какво ще се случи със спестяванията ни. През последната година получих редица обаждания от близки и не толкова близки с въпроса, „Какво да правя с парите си, как да ги запазя?“. На първо място, ако имате спестявания, бих искала да ви поздравя! Наистина – много хора повече говорят, от колкото спестяват. А бели пари за черни дни, както гласи нашата поговорка, ще ни спасят от много тревоги, както и да изпаднем в неприятната житейска ситуация, да не можем да си платим сметките.
И така, ако все пак имаме спестявания, какво да правим с тях? Ако вече сте започнали да водите личен или семеен бюджет, то сигурно сте наясно с това колко харчите на месец и кои са разходите, от които не можете да се лишите, като например храна, ток, вода, отопление. Ако съберете средните си месечни разходи за 3 месеца, то получавате минималната сума, която е добре да имате налична във вашия авариен фонд. Нека поговорим за това, каква е разликата между авариен фонд и спестявания. Аварийният фонд е част от нашите спестявания и е добре да е минимум 3 месечните ни разходи, а в несигурните времена, в които живеем, дори да ни стигне да живеем 9 или 12 месеца без доходи. Това значи да имаме заделени пари, които можем да ползваме във всеки един момент и да живеем от тях година без никакъв приход – от работна заплата, наем или каквото и да било друго. Звучи много като сума, нали? Много хора, с които разговарях, се тревожеха, че „инфлацията ще изяде спестяванията им“ и не е разумно да се държи толкова много кеш в банка на нулеви лихви. Но представете си да останете без работа. Да, и на най-блестящия специалист може да се случи. Или още по-негативния сценарий, в който се разболеете и се налага дълго лечение. Не мислите, че с болничните ще може да си осигурите стандарта, на който сте свикнали, нали? Основната задача на аварийния фонд или финансовия буфер, е да ни осигури спокойствието, че можем да продължим живота си без финансови сътресения, докато успеем да си стъпим на крака и намерим отново основен доход. Ето защо съветът ми е да не бързате да инвестирате всичките си спестявания. Направете внимателно сметка и заделете средства за вашия авариен фонд по начин, че да са ви под ръка и да можете да посегнете към тях в първия необходим момент. И да, това означава, че тези пари няма да ви носят доходност, а сигурност и спокойствие и това е целта им. Така разделяме спестяванията си на две категории – такива, които ни носят сигурност и такива, които ни носят доход. Едва след като сме подсигурили буфер и са ни останали допълнителни средства, то можем да помислим вече как да ги инвестираме разумно и съхраним от инфлацията. По простата причина, че инвестирани пари, които искаме да достъпим бързо при нужда, като продадем спешно апартамент или акции, в които сме вложили спестяванията си, често ни коства загуба. Сигурно сте чували, че за всяка покупка и продажба времето е важен фактор. За да сме спокойни, че за инвестициите си имаме достатъчно дълъг хоризонт, за да ни донесат наистина доходност, а не загуба, то е ключово да сме подсигурили своя буфер. Белите ни пари за черни дни.
I was pretty pleased to uncover this great site. I want to to thank you for your time just for this wonderful read!! I definitely liked every little bit of it and i also have you book marked to look at new information in your blog.
Thanks for your blog, nice to read. Do not stop.